Antalya Bahçe Dekorasyon

Bahçe Düzenleme

Bahçe düzenleme, özen gösterilmesi gereken bir konudur. Bahçenin gün içerisinde maruz kaldığı gün ışığı, rüzgarlar, mevsimler, mevsim geçişleri, ve diğer dış koşullar göz önünde bulundurulmalı, bitki seçimi buna göre yapılmalıdır. Dış koşulların yanı sıra toprak cinsi, derinliği ve toprak alanın genişliği de önemli faktörlerdir.

Bahçe düzenleme fikirleri için araştırma yaparken, sadece görsel zevke hitap etmenin ötesinde sağlıklı bitkilerin yetiştiği bir bahçeye yönelik seçimler yapılmalıdır. Bahçe dekorasyonu için sadece bitkiler değil, bitkileri bölücü elemanlar, saksılar, aydınlatma, aksesuarlar ve bahçe mobilyaları da birlikte düşünülmelidir.

Bahçenizi düzenlemek istiyor ancak nereden başlamanız gerektiğine karar veremiyorsanız bu yazımız size yön gösterici olacaktır.

 

Planlama

Bahçe yeni baştan düzenleniyor da olsa, küçük değişiklikler de yapılıyor olsa, planlama yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken bir takım faktörler vardır. Kendi bahçenizi tanımanız, ya da bir peyzaj mimarına danışmanız başlangıç için çok önemlidir.

Bahçenin kimlerle paylaşılacağı, bahçe düzenlemesini etkileyen bir başka konudur. Kim ya da kimler, ne amaçla bahçeyi kullanacaklar? Çocuk kullanıcılar var mı? Evcil hayvan var mı? Bahçede sadece görsel amaçlı bir düzenleme mi yapılacak yoksa bahçe aynı zamanda etkinlik alanı olarak ta kullanılacak mı? Tüm bu soruların cevaplarını verdiğinizde bahçenizi daha sağlıklı planlayabilirsiniz.

Bahçe kullanıcıları için ve kullanım amaçlarına yönelik olarak bahçenizi bölgelere ayırabilir ve bölgelere uygun seçimler için araştırmalar yapabilirsiniz. Böylelikle nasıl bir bahçe düzeni hayal ettiğiniz daha belirginleşir ve istekleriniz doğrultusunda adım atmanız kolaylaşır.

Yıkım çalışmaları yapmadan önce yeniden kullanabileceğiniz, farklı amaçlarla bahçe düzeninize tekrar katabileceğiniz ve yeni bahçe düzeninizle tekrardan birleştirebileceğiniz bitkileri, dekorasyon ögelerini ya da bölücü ve ayırıcı özellikteki malzemeleri tekrar gözden geçirmelisiniz.

Bahçe düzenleme önemli bir süreçtir. Sağlık ve güzel gözüken bir bahçe hem tasarım hem de bakım sürecinde doğru bir strateji ile birlikte özenli bir çalışma gerektirir. Özel bir çalışma gerektiren bahçe düzenleme için neleri göz önünde bulunduracağınızdan bahsettik. Bu süreçte size destek olmamızı isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.