DIŞ CEPHE BOYASI NASIL YAPILIR?

Boya badana ile evinize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu yazımızda kaliteli bir dış cephe boyası nasıl yapılır bunu anlatacağız.

İhtiyaç duyulan malzemeler:
dış düz veya yumurta kabuğu boyası
dış yarı parlak boya
basınçlı yıkama
boya püskürtücü
boya fırçası
ressamın kaseti
damla bezler
merdiven
boya kazıyıcı
leke önleyici astar
epoksi dolgu
orta kumlu zımpara bloğu
spackle knife
dış kalafat
kalafat tabancası
plastik kaplama

1. Duvarları Basınçlı Suyla Yıkayın
En iyi sonucu almak için, evdeki kiri ve tozu basınçlı bir yıkayıcı kullanarak temizleyin. Her vuruşun 8 inç üst üste bineceği şekilde, evin tepesinden aşağıya doğru düzgün, kontrollü bir şekilde çalışın.

2. Hasarlı Yüzeyleri Onarın
Ahşap, duvar, metal, dış cephe kaplaması veya sıva gibi hasarlı yüzeylere dikkat ederek evin tüm çevresinde dolaşın. Spackle bıçak kullanarak çatlaklara veya deliklere epoksi macun uygulayın. Kuruduktan sonra orta kumlu zımpara bloğu kullanarak hafifçe zımparalayın.

3. Gevşek Boyayı Çıkarın
Dış cephe kuruduktan sonra, gevşek veya yontulmuş boyaları not ederek evin çevresinde yürüyün. Damla bezlerini zemine yerleştirin, ardından yontulmuş ve gevşek boyayı boya kazıyıcı veya orta kumlu zımpara bloğu kullanarak çıkarın.

4. Kalafat Trim
Dış kalafat ve kalafat tabancası kullanarak ev ile kapı ve pencerelerin etrafındaki tüm boşlukları doldurun. Evin dış cephe kaplaması ve tuğla gibi karışık malzemeler varsa, farklı malzemelerin birleştiği yüzey boyunca kalafat ekleyin.

5. Leke Önleyici Astar
Herhangi bir leke veya görünür ahşap düğümleri için dış yüzeyi inceleyin. Boya fırçası kullanarak alana bir kat leke önleyici astar uygulayın.

6. Kapıları, Pencereleri ve Işıkları Koruyun
Plastik kaplama ve boyacı bandı kullanarak kapıları, pencereleri ve aydınlatma armatürlerini kapatın.

7. Dış Cepheyi Boyama
Boya püskürtücüsüne düz veya yumurta kabuğu dış boya rengini yükleyin. Renk tonunun yoğunluğuna bağlı olarak, evin tamamına bir veya iki kat düz veya yumurta kabuğu dış cephe boyası uygulayın. Yukarıdan aşağıya düzgün, kontrollü bir şekilde, her vuruşun 8 inç üst üste bineceği şekilde çalıştığınızdan emin olun.
Dış rengi açıktan karanlığa veya karanlıktan aydınlığa değiştirirken, uygun kapatmayı sağlamak için bir kat astar ile başlayın. Mevcut rengin taze bir katı uygulandığında astar gerekli değildir.

8. Boya Kaplaması ve Kapılar
Plastik kaplamayı kapılardan, pencerelerden ve aydınlatma armatürlerinden çıkarın. Boya fırçası kullanarak ahşap ve kapılara iki kat dış yarı parlak boya rengi ekleyin. Damla bezlerini çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir