Mutfak Tezgahı Çeşitleri

Mutfak tezgahı, mutfak dolabı gibi mutfağınızın şıklığını yansıtan ana unsurlardandır. Mutfak tezgah çeşitleri, doğal taş grubundan materyaller, beton, cam, paslanmaz çelik, ahşap, korian, çimstone gibi malzemelerden oluşmaktadır. Bu yazımızda sıkça tercih edilen mutfak tezgahı çeşitlerini sizlerle paylaşacağız.

GRANİT MUTFAK TEZGAHI

Granit mutfak tezgahları, en popüler tezgah taşlarından biridir. Çekici, parlak ve dayanıklı olan bu çok yönlü taş, çarpıcı bir görünüm oluşturmak için çok çeşitli mutfak tasarımlarına uyabilir.

GRANİT TEZGAHLARIN AVANTAJLARI
* Granit kayası milyonlarca yıl boyunca doğal mineraller tarafından oluşturulur, bu nedenle iki granit parçası tam olarak aynı değildir.
* Yavaş kristalleşme nedeniyle, granit oluşturan erimiş magma aşırı derecede sertleşerek ona yüksek parlaklık verir.
* Çizilmeye karşı dayanıklıdır.
* Granitin çizilmesi veya hasar görmesi çok zordur ve ayrıca düzgün bir şekilde kapatıldığında leke tutmaz.
* Granit tamamen ısıya dayanıklı olmasa da, yine de yüksek ısıya dayanıklıdır.
* Doğal olarak serin olan yüzeyi sayesinde granit ideal bir yemek hazırlama alanıdır.
* Granit fazla bakıma ihtiyaç duymaz, sadece deterjan ve ılık sabunlu su ile temizlenebilir.

LAMİNAT MUTFAK TEZGAHI

Laminat, her mutfak için uygun maliyetli ve şık bir çözümdür. Bir dizi çağdaş tasarımda mevcuttur, böylece gerçek ahşap veya taş görünümü elde edebilirsiniz.

LAMİNAT TEZGAHLARIN AVANTAJLARI
* Laminat, granit veya ahşaba göre daha ucuz bir alternatiftir, ancak yine de mutfağınız için yüksek kaliteli bir çalışma yüzeyi olarak kalır.
* Pürüzsüz yüzeyi sayesinde silinmesi özellikle kolaydır.
* Laminatın takılması son derece kolaydır ve granit gibi malzemelere göre daha kolay boyutlandırılabilir.
* Laminat, çok çeşitli derinliklerde olabilir ve ayrıca farklı desen ve renklerde mevcuttur.
* Su geçirmez bir yüzeye sahip olan laminat, evsel kimyasalların ve yağların dökülmelerinden etkilenmez, bu da onu dayanıklı ve dayanıklı bir seçim haline getirir.
* Laminat tezgahların güvenilirliği konusunda size eksiksiz bir güvence teklifi.

AKRİLİK MUTFAK TEZGAHI / CORİAN MUTFAK TEZGAHI

Corian mutfak tezgahları, gerçekten dayanıklı bir tezgah malzemesi arayanlar için idealdir. Corian uzun ömürlü ve inanılmaz derecede dayanıklı, her zevke uygun bir tarza ve renge sahiptir.

AKRİLİK / CORİAN TEZGAHLARIN AVANTAJLARI
* Bu, kir toplayacak çatlaklar olmaksızın kesintisiz ve şık bir görünüm vermek için görünür bir bağlantı noktası olmadan takılabilir.
* Corian’dan hazırlanmış evye kaseleri tek tip bir görünüm oluşturmak için çalışma yüzeyine sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir.
* Corian oda sıcaklığını alır ve sıvıyı emmez, bu da onu yaşamak için çok kolay bir malzeme yapar.
* Gözeneksiz yüzeyi sayesinde Akrilik/Corian kahve ve sirke gibi sıvılara dayanıklıdır.
* Profesyonel bir restorasyon hizmeti ile veya ev tipi bir aşındırıcı ve ovma süngeri kullanarak, corian tezgahlar hasar görürse tamir edilebilir.
* Gözeneksiz yüzeyi sayesinde Akrilik/Corian bakteri veya mantar gelişimini desteklemez, bu da onu yiyecek hazırlama için özel olarak hijyenik bir yüzey yapar. Ekstra hijyenik koruma için kapalı kasaları da tercih edebilirsiniz.
* Isıyla şekillendirilebilme özelliği ile Akrilik/Corian mutfağınıza uyacak şekilde farklı şekiller oluşturacak şekilde kalıplanabilir.

KUVARS MUTFAK TEZGAHI

Çeşitli renk ve desenlerde mevcut olan kuvars mutfak tezgahları, mutfak tasarımlarına sofistike bir görünüm arayanlar için mükemmel bir seçimdir. Parlak veya mat bir yüzeyde sunulan kuvars, dayanıklı ve az bakım gerektiren bir seçimdir ve yoğun mutfaklar için idealdir.
Kuvars piyasada “çimstone” olarak bilinir.

KUVARS TEZGAHLARIN AVANTAJLARI
* Parlak, düzden benekli veya ışıltılıya kadar birçok farklı yüzey elde etmek için bu doğal taşa boyalar, cam veya metalik benekler eklenir.
* Granit ve mermer gibi diğer popüler tezgahlar kuvarsa göre daha gözeneklidir. Bu, lekelerin veya hasarların kuvars tezgahın mikro gözenekleri tarafından emilme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.
* Kuvars, son derece sert bir malzemedir.
* Kuvars tezgahların son derece yoğun ve kompakt bileşimi, bakterilerin büyümesini veya yiyeceklere ve nesnelere bulaşmasını engeller.
* Gözeneksiz olduğu için, kuvars tezgahların ihtiyaç duyduğu tek bakım, hafif sabun ve suyla yapılan bir silme işlemidir.

AHŞAP MUTFAK TEZGAHI

Meşe veya ceviz olarak mevcut olan masif ahşap tezgahlar, 40 mm veya 60 mm derinliklerde sunulur ve her yaşam tarzına uygun bir tezgah için dayanıklı bir seçimdir.

AHŞAP TEZGAHLARIN AVANTAJLARI
* Her bir parça, farklı desenler nedeniyle benzersizdir ve mutfaklarınıza kendi benzersiz çekiciliğini verir.
* Ahşap çok yüksek kaliteli bir tezgah malzemesidir, ancak granite göre daha ucuz bir alternatiftir.
* Ahşap çizilirse, yüzeyi tekrar pürüzsüz hale getirmek için tel fırça ile zımparalanabilir, ancak desen nedeniyle küçük çizikler görselliğe katkıda bulunabilir ve yaşla birlikte daha iyi görünmesini sağlayabilir.
* Kendi antibakteriyel özelliği ile yemek hazırlamak için ideal bir alan haline gelir.
* Ahşap çok güçlü ve dayanıklı bir malzemedir ve doğru bakılırsa mutfağınızda ahşap bir tezgah yıllarca dayanabilir.

BETON MUTFAK TEZGAHI

Endüstriyel tarzdaki dekorasyonlarda tercih edilebilir. Tezgahın ölçülerine ve kalıbına uygun beton dökülmesi ile oluşturulur. Hijyen ve kullanışlılık açısından avantajlı bir seçim değildir. Bu nedenle pek tercih edilmez. Ancak, son yıllarda içeriğine eklenen değişik maddelerle su yalıtımında çığır açılmış olan betonlar bu sayede mutfaklara da hızlı bir giriş yapmayı başarmışlardır.

CAM MUTFAK TEZGAHI

Cam mutfak tezgahları, alternatif ve dekoratif bir seçenek arayan kişiler için yeni ve dikkat çekici bir diğer seçenek olarak değerlendirilebilir. Cam tezgahlar fazlası ile modern ve derin bir görüntüyü mutfağınıza ayrı bir şıklık katacaktır. Üstelik ısıya dayanıklı olan cam mutfak tezgahları, temizlenmesi en kolay malzemedir. Ancak çizilme ve parmak izi bırakma özelliklerini de akıldan çıkarmamak gerekir.

PASLANMAZ ÇELİK MUTFAK TEZGAHI

Ev tipi kullanımdan ziyade profesyonel mutfaklarda tercih edilir. Hijyen açısından oldukça avantajlıdır. Pahalı bir malzemedir.

MERMER MUTFAK TEZGAHI

Mermer deseni günümüzün yükselen değerlerinden biri olarak her yerde karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca mutfak tezgahlarında da mermere talep her geçen gün artmakta. Ancak mermer tezgah isteyenlerin kesenin ağzını biraz açması gerekecek. Son derce şık ve sofistike bir görünüme sahip olan mermer, ne yazık ki kolay leke tutabilen bir materyal olarak sıkı da bir bakım gerektirecek bir üründür.

Mutfak tezgahı çeşitleri, Mutfak tadilatı, Mutfak dolabı, Mutfak tezgah modelleri, Mutfak tezgahı fiyatları, mutfak tezgahı kaplama.
Akrilik mutfak tezgahı, Kuvars Mutfak Tezgahı, Sabuntaşı mutfak tezgahı, Corian tezgah, Çimstone Tezgah.